Sıkça Sorulan Sorular

Özellikle yapbozlar, çocukların zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimi için oldukça önemli bir aktivitedir.

Yapboz; yapılma aşamasında karışık, anlamsız ve birbirinden bağımsız gibi duran parçaların bir araya getirilip, bütünlük oluşturması şeklinde tanımlanabilir. Bu bütünlüğü oluşturma işlemi zihinsel beceri gerektiren bir durumdur. Yapboz bu yönüyle çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunarak parça-bütün ilişkisinin oluşumunu sağlar. Ayrıca dikkat ve algı gelişimi, şekil-zemin algısı, tüme varım-tümden gelim, muhakeme-mukayese, sınıflama-sıralama, analiz-sentez, problem çözme, alternatifleri deneme, çözüm üretme, benzerlik-farklılık, el göz koordinasyonu, hareket zaman etüdü, analitik düşünme, akıl yürütme, bütünleştirme-eşleştirme-ardışıklık becerilerinin gelişmesi açısından da artı kazançları vardır.

Yapbozu yapabilmek için çocuğun küçük kaslarını çalıştırması gerekir. Tekrarlanan egzersizler, kasları kuvvetli hale getirir ve o davranışın pekişmesine yardımcı olur ve fiziksel gelişimini destekler.

Yapbozu tamamlamak ise çocuk için büyük bir zafer anlamına gelir ve bu başarı onun öz güveni için önemli bir katkıdır. Yapbozun bu yönüyle çocuğun duygusal gelişimine katkısı da söz konusudur.

Yapbozlar ayrıca merak-keşif, üretgenlik, sabır, bağımsız iş yapabilme, sosyalleşme, hedefe odaklanma gibi becerileri kuvvetlendirdiği için sosyal gelişim içinde bir hazine niteliğindedir.

Çocuklar 12-18 ay arası üç-dört parçalık yapbozla oynayabilirler. Yaş ilerledikçe yapbozun parçaları da artırılarak etkinliğe devam edilir. Fakat dikkat edilmesi gereken konu, bu yaştaki çocukların dikkat sürelerinin kısa olması ve uzun dakikalar bu oyunu oynayamamalarıdır. Bu sebeple iki-üç yaşına doğru çocuklar, ebeveynleri ile bu oyunu daha uzun süre oynayabilirler. Bu yaştaki çocuklar yapıp bozmayı çok sevdikleri için bu oyundan çok keyif alırlar.

Sizlerde çocuklarınızla hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de onun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Kim bilir belki de yetişkin olduğunda en zevk aldığı hobilerinden biri de puzzle olur.

– Kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olur.

 – Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.

 -Süratli, doğru  ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.

 – Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.

 -“Kendine güven” duygusu aşılar ve bunu geliştirir.

 – Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak,  bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur.

 – Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır.

 -Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına  yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.

 – Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır.

 – Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve  yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.

 – Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.

 – Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir.

 – Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir.

 – Başarılardan büyük hazlar duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir.

 – Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda motivasyon sağlar.

 – Kişilerin olumsuz bir yönünü, eksikliğini, veya bir davranış bozukluğunu hızlıca ortaya çıkarır.

 – Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir.

 – Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur.

 – Satrancın yararlarını gösteren bütün bu maddeler, Milli Eğitimin de temel amaçlarındandır, Türk Milli  Eğitimi’nin  öğrenciler tarafından kazanılmasını istediği temel davranışlardır. Bu kadar pozitif etkisi olan bir araç kesinlikle bir ‘EĞİTİM ARACI’dır. Yeryüzünde başka hiçbir araç, bu kadar olumlu davranışların hepsini birden bireylere kazandıramaz!

Öyleyse, çocuklarımızın olabildiğince küçük yaştan başlayarak ‘Kişilik gelişiminde satrancın pozitif etkilerinden yararlanma’ amaçlanmalı, çocuklarımızın olumlu davranışlar sergilemelerini sağlamaya çalışmalı  bu amaç  bir  ‘görev’ olarak benimsenmelidir.

Çocuğunuza Ahşap Oyuncak Kullandırmanın Faydaları

Çocukların gelişmesinde büyük bir önem kazanan oyuncakların seçimi özenle yapılmalıdır. Yabancı ülkelerden üretilen birçok zararlı maddelerin içinde barındıran plastik oyuncakların satın alarak çocuğunuzun sağlığınızı riske atmamak istiyorsanız onlara hiçbir zararlı maddenin bulunmadığı ahşap oyuncakları satın alınız. Şu hayatta en çok değer verdiğimiz varlık olan çocuklarımızın sağlığını ve gelişimini olumsuz yönden etkilemek istemiyorsanız plastik oyuncaklardan uzak ahşap oyuncaklara yakın olmalısınız. Ahşap oyuncakların faydaları nelerdir diye kafanızda soru işaretleri var ise işte Ahşap oyuncakların faydaları;

Ahşap oyuncaklar tamamiyle el yapımı olduğundan plastik oyuncaklardaki gibi hiçbir zararlı madde içermemektedir.
Ahşap oyuncaklarda hiçbir şekilde kanserojen bir madde bulunmamaktadır.
Ahşap oyuncaklar hijyenik bakımından oldukça temizdir ve plastik oyuncaklara göre bakteri bulundurmaz.
Çocuklarımız ahşap oyuncaklarla oynadığında yani ahşap oyuncağa dokunduğunda ısısını ve dokusunu algılar.
Ahşap oyuncağın ham maddesi ağaç olduğundan çocuk ağaç ve doğa ile bir bağ kurar.
Ahşap oyuncaklar çocuğunuza doğa sevgisini kazandırır.
Ahşap oyuncaklar çocuğun hayal gücünün de gelişmesine yardımcı olur.
Ahşap oyuncaklar plastik oyuncaklara göre daha sağlam ve daha uzun ömürlüdür.

Sizlerde böyle faydalı oyuncakları çocuklarınıza alarak onların sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle ailece oynandığında masa oyunlarının faydalarını saymakla bitmez. Umuyoruz aşağıdaki liste sizi geçmiş anılarınıza geri götürecektir. Eğer oynarken siz de oyundan keyif alıyorsanız, çocuklar bunun farkına varır. Eğer siz eğleniyorsanız onlar da eğlenir.

Çocuklarınızla masa oyunları oynayın çünkü bu aile bağlarını güçlendirir. İster yeni bir oyun öğrenin ister eski bir oyunu oynayın, çocuklarınızı sizinle oyun oynarken geçirdikleri mutlu zamanı hep hatırlayacaktır.
İş hayatının yoğunluğundan ötürü aileyi ihmal etmek – ve hayatın en büyük eğlencelerinden birini kaçırmak – çok kolaydır. Birlikte oyun oynamak çoğu kez birbirinizle konuşmanızı gerektirir. Ve bu büyük bir artıdır!
Birlikte masa oyunları oynayın çünkü bu eğlencelidir. Disiplini biraz gevşetin ve çocukların eğlencesine katılın!
Masa oyunları oynamak çocuklara güvenli bir ortamda kazanmanın keyfini ve kaybetmenin hüznünü yaşama imkanı verir. Hem kazanmayı hem de kaybetmeyi öğrenirler. Ve bunu oyunu kazanan ve kaybeden kardeşleri ve ebeveynleri ile birlikte öğrenirler. Hiç kimse sinirli bir kaybedeni ve kendini beğenmiş bir kazananı sevmez. Bu tür oyunlar için yer hiçbir zaman sorun olmaz. Çoğu durumda mutfak masası bu tür oyunlar için gerekli alanı sağlar.
Yeni bir oyun öğrenirken, çocuklar ilk olarak talimatları okumanın değerini kavrar. Kurallar kesindir ve çocuklar sadece bunları öğrenmekle kalmaz ayrıca ilerleyen zamanlarda yeniden göz atarlar.Sizin unuttuğunuz kuralları daha sonra şiddetle hatırlar.
Aile ile masa oyunları oynamak çocukları diğer çocuklarla masa oyunları oynama konusunda da teşvik eder.
Oyunlar eğiticidir – zihnimizi uyanık tutmamıza yardımcı olur. Genç ya da yaşlı herkes konsantrasyon ve düşünme becerilerini geliştirir.
Çift olarak masa oyunları oynamanın önemini unutmayın. Televizyonu kapatın ve birlikte Q-BİTZ oynayın! İletişiminiz ve ilişkinizde göreceğiniz gelişmeler sizi şaşırtacaktır.
Çocuklarda oyun
oynamak zeka gelişimini etkiler.

Ürünlerimizin görsel ve kavramsal tasarımlarını uzman ekiplerimizle birlikte, çocuk ve yetişkinleri aynı heyecanda buluşturacak şekilde hazırlıyoruz.  Ürünlerimizin alt yapısı eğlence ile birlikte, sosyalleşme, zihinsel gelişime ve öğrenmeye katkı sağlayabilecek şekilde oluşturuluyor. 

Çocukların için en etkili ve eğlenceli öğrenmesini sağlamanın yolu ‘oyun’dur.
Puzzle; çocukların algılama, karar verme, deneme – yanılma ve başarma duygularının gelişiminde katkı sağlar.
Bağlantı kurma kartları; çocukların doğru gözlemleme, karşılaştırma ve eşleştirme yeteneklerini geliştirir.
Bağlantı kurma kartları; çocukların doğru gözlemleme, karşılaştırma ve eşleştirme yeteneklerini geliştirir.
İngilizce eşleştirme kartları; çocukların görsel hafızalarını, dikkat ve hatırlama becerilerini geliştirir.
Zıt kavramlar oyun kartları; çocukların özellikle muhakeme ve idrak yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunur.